Visma leverede en omsætning på 737 millioner euro i fjerde kvartal 2024, en vækst på 14 procent sammenlignet med samme periode i 2023. Koncernens årlige tilbagevendende indtægter (ARR) nåede et rekordhøjt niveau på 2,7 milliarder euro ved udgangen af december, svarende til en vækst på 17 procent over de seneste 12 måneder.
Software as a Service (SaaS) og øvrige cloud-løsninger udgjorde 90 procent af den samlede omsætning i fjerde kvartal.
"Visma fortsatte med at vokse gennem øget salg til eksisterende og nye kunder i fjerde kvartal, og opkøb bidrog også positivt. Vi oplever fortsat stærk efterspørgsel efter vores SaaS-produkter på tværs af alle markeder og segmenter, hvilket afspejles i, at vores ARR vokser hurtigere end den samlede omsætning," siger Merete Hverven, koncernchef i Visma.
EBITDA (driftsresultat før afskrivninger) for kvartalet endte på 213 millioner euro, en stigning på 12 procent sammenlignet med tilsvarende periode i 2023, og med en EBITDA-margin på 28,9 procent.
"Væksten i EBITDA endte lidt bag omsætningsvæksten i fjerde kvartal, da vi valgte at øge vores investeringer i markedsføring for at understøtte videre vækst i 2025," siger Hverven.
Elleve opkøb
Visma afsluttede endnu et aktivt M&A-år med elleve opkøb i fjerde kvartal, herunder Finthesis, en leverandør af Business Intelligence-løsninger til franske regnskabsbureauer. På Benelux-markederne blev koncernens portefølje yderligere udvidet med virksomheder som Mobilexpense, Bizzcontrol og TimeChimp. I november lancerede Visma desuden et frivilligt tilbud på samtlige aktier i Penneo, en europæisk softwareleverandør noteret på Københavns Fondsbørs.
"Vi ser frem til at støtte disse fantastiske virksomheder i deres videre vækst og udvikling som en del af Visma-familien. Efterspørgslen efter moderne software, der forenkler og effektiviserer forretningsprocesser, er fortsat høj, og Visma er godt positioneret til at opretholde væksten både på eksisterende og nye markeder," siger Hverven.
Højdepunkter Q4 2024
- Omsætning på 737 millioner euro, 14 % vækst
- EBITDA på 213 millioner euro, 12 % vækst
- Årlige tilbagevendende indtægter (ARR) nåede 2,7 milliarder euro
- Gennemførte elleve opkøb i løbet af kvartalet
Nøgletal Q4 2024
Tal i millioner euro | Q4 24 | Q4 23 | Ændring |
Omsætning | 737 | 649 | +14 % |
EBITDA | 213 | 189 | +12 % |
Justeret nettoresultat | 110 | 103 | +7 % |